Tłusty Czwartek z Margo

Tłusty Czwartek z Margo

Są synonimem słodkości, kaloryczności, tłustości i pysznego smaku. Wielu osobom kojarzą się też z dostatkiem, bo zgodnie z panującym przekonaniem, kto ich tego dnia nie zje ryzykuje brak powodzenia w dalszym życiu. O pączkach mowa i ich wyjątkowym dniu – o Tłustym Czwartku. Ten dzień uzależniony jest od daty Wielkanocy – przypada w ostatni czwartek przed Środą Popielcową.

W 2022 roku Tłusty Czwartek wypada 24 lutego i chyba zdecydowana większość Polaków wyczekuje tego słodkiego święta. Tradycją są już kolejki do cukierni po pyszne cukiernicze produkty. Normą stają się licytacje kto ile pączków tego dnia zjadł. Klasyka to odwieczna rywalizacja i dysputa nad wyższością różanego nadzienia nad powidłami i budyniem, polewy lukrowej nad posypką z cukru pudru… lub odwrotnie. Bez względu na wybór smaku zdecydowana większość z nas decyduje się na słodką ucztę. Szczególnie jest to istotne w kontekście nadchodzącego Wielkiego Postu, który odsuwa na kolejny rok karnawałowe szaleństwo i zabawę. Dlatego to właśnie tego dnia wiele osób nie odmawia sobie słodkich przysmaków. Właśnie! Przysmaków! Bo jak się okazuje Tłusty Czwartek to jednak nie tylko pączki. Wiele osób uznaje w ten przesłodki dzień także inne słodkości jako obowiązkowy element. Dużą popularnością cieszą się chrupiące faworki – zwane także chrustem oraz przeróżne ciastka, pierniki, wafelki i inne cukiernicze wyroby. Jeśli faworki przyjmują raczej dość tradycyjną formę, tak w przypadku ciastek możemy mówić o ogromnej różnorodności – zarówno ze względu na kształty, na rodzaj ciasta, różnorodność polew, nadzienia, posypek, dekoracji i innych elementów, które tylko przyjdą do głowy cukiernikom.

Bez względu na Wasz wybór życzymy Wam udanego, słodkiego i pysznego Tłustego Czwartku – niech każda spożyta słodycz przyniesie Wam dużo szczęścia!